رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور فهرست ۱۸ نشان تجاری سیگارهای قاچاق را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری جوانه نیوز به نقل از شاتا، علی اصغر رمزی گفت: فهرست ۲۰ برند سیگار قاچاق که بدون اخذ مجوز برای تولید یا واردات در بازار عرضه می‌شد، در سال گذشته اعلام شد.

وی اظهار داشت : انتشار فهرست سیگارهای قاچاق موجب آگاهی مردم جهت عدم خرید و  مصرف آنها به دلیل مضر بودن آنها و تشدید برخورد با این نام و نشانهای قاچاق  توسط دستگاه های نظارتی می‌شود.

رمزی گفت:  اخیرا در کارگروه تخصصی مربوطه در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  مقرر شد، تا فهرست یاد شده به روز شده و اقلامی که حجم قاچاق آنها قابل توجه است و فاقد مجوز واردات و یا تولید هستند، تهیه و به دستگاه های ذیربط ابلاغ شود.

رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور همچنین به  مصرف کنندگان سیگار هشدار داد که سیگارهای قاچاق بدون کنترل آزمایشگاهی وارد بازار می‌شوند، درصد مواد مضر آنها کنترل نمی‌شود و عمدتا  دارای برگهای توتون با سموم دفع آفات نباتی بالا هستند.

وی تصریح کرد: کارخانه‌های معتبر مجاز به استفاده از این برگهای توتون نیستند و توسط کارخانه‌های غیر مجاز در برخی کشورها از جمله برخی کشورهای همسایه خریداری و اقدام به تولید برندهای جعلی سیگارهای متفاوت که برندهای معروف و گران قیمت را نیز شامل می‌شود، می‌نمایند.

رمزی خاطر نشان کرد: این نوع سیگارها دقیقا با همان دستگاه‌های پیشرفته کارخانه‌های اصلی تولید و بسیار مشابه برند اصلی هستند و برای مصرف کننده  غیر قابل تشخیص می باشند و لی در حال حاضر ملاک تشخیص اصلی یا قاچاق بودن سیگارها داشتن پیام و تصویر بهداشتی است و سیگارهایی که تصویر بهداشتی مانند تصویر ریه یا چکمه و یا … را ندارند، قاچاق تلقی می‌شوند.

رمزی با بیان فهرست یاد شده اصلاح و اقلامی که در حال حاضر فاقد مجوز واردات و یا تولید هستند، افزود : قاچاق این سیگارها قابل توجه است و در قالب ۱۸ نام نشان تجاری (برند) به عنوان سیگارهائی که قطعا قاچاق محسوب می‌شود، به شرح جدول زیر تهیه و به دستگاه های نظارتی از سوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ابلاغ شد، تا در سطح بازار و عرضه برخورد قانونی با شدت بیش از پیش صورت گیرد:

ردیف    نام سیگار    ردیف    نام سیگار

۱    مارلبرو           ۱۰       بن

۲    رویال ۵          ۱۱       اروس

۳    رویال             ۱۲        آفایر (افیر)

۴    میکادو            ۱۳        سناتور

۵    کینگ دام         ۱۴        لامبورگینی

۶    سر                 ۱۵        مراد

۷    والدن              ۱۶         امرالد (emerald)

۸    میامی             ۱۷         دی اند جی

۹    اس ایکس         ۱۸         ماک (مک)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*