در کنگره جهانی زبان ، طبق گزارشی نشان داده شده است که در جهان بیش از سه هزار زبان گوناگون وجود داشته است . تجربه ها بیانگر این که انسان ها علاوه بر زبان اصلی خود می توانند زبان های را یادبگیرند که به زبان اصلی خودشان نزدیک است . هر چقد انسان ها زبان های مختلف را یادبگیرند می توانند دشواری های راه ها را برای خود آسان کنند . در موارد مختلفی یادگیری زبان های متفاوت برای انسان ها توصیه شده است .

چگونه چند زبان را همزمان یاد بگیریم ؟

چند زبانه بودن به فردی اطلاق می شود که چندین زبان می داند بخصوص دارای مهارت های مکالمه و نوشتن را نیز داشته است و علاوه بر این در مورد جوامع و آثاری نیز بکار گرفته می شود.

  چرا یادگیری چند زبان به صورت همزمان توصیه شده است ؟

عده ای از افراد هستند که مداوم در حال تجارت و یا سفر به کشورهای مختلف می باشند و دوست دارند از سفر خود نهایت لذت را ببرند پس باید بدانند که یادگیری چند زبان و همچنین تقویت کردن زبان انگلیسی از جمله برنامه های است که باید به آن بپردازند . عده ای برای اینکه این زبان ها را یادبگیرند به کلاس های آموزش زبان و همچنین مشاهده فیلم های آموزشی می پردازند و عده ی هم تلاش می کنند تا با برقرار ارتباطات مهارت زبانی خود بخصوص مکالمه را تقویت کنند . اما اینجا سوال مطرح است که آیا واقعا چندین زبان بصورت همزمان را می توان یاد بگیریم ؟ شما در ادامه می توانید چند نکته ساده را به خاطر بسپارید .
قدم اول: تا چه میزان به یادگیری زبان ها نیاز دارید ؟
اولین قدمی که باید آن را بخاطر داشته باشید این است که هدف شما از یادگیری چندین زبان چیست ؟آیا واقعا به یادگیری چندین زبان به صورت همزمان نیاز دارید ؟ شما این امکان را دارید که روی یک زبان کاملا تمرکز کنید و بصورت فراگیر تر و بهتر و جامع تر آن را یادبگیرید .

قدم دوم: منبع مناسبی برای خود تهیه کنید .
برای شروع بهتر است کتاب و لغت نامه های که می خواهید برای زبان مورد نظر تهیه کنید . البته تنها کتاب منبع خود قرار ندهید سعی کنید راه حل های متنوع یادگیری را پیش بگیرید زیرا اگر بخواهید تنها از کتاب استفاده کنید برای شما کار کسل کننده خواهد بود .

قدم سوم: منابع صوتی و موسیقی را جز برنامه ی خود قرار دهید .
موسیقی یکی از موضوعاتی است که همواره در مسائل مختلف توصیه شده است . سعی کنید به موسیقی های خارجی ، اخبار خارجی ، کتاب های صوتی و دیگر رسانه های که می توانند در یادگیری زبان به شما کمک کنند استفاده کنید ، اگر به این موارد دقت کنید می توانید در آهنگ گفتار و تلفظ و لحن بهتر زبان برای خود مفید باشید .
قدم چهارم: معنی کلمه ها و معادل آن ها در زبان های مورد نظر خود پیدا کنید و سپس به بررسی آنها با یکدیگر بپردازید .
برخی از کلمات هستند که در زبان های مختلف دارای ساختار شبیه به هم هستند و همچنین معنای آنها نیز به یکدیگر شبیه است . در این صورت بهتر است که برای کسب اطمینان و اینکه کمترین خطا در مورد لغات کابردی و پر استفاده در زبان های متفاوت داشته باشیم ، تفاوت ها و شباهت های معادل در زبان ها را یادبگیریم و آنها را بیشتر از گذشته به ذهنمان بسپاریم .

قدم پنجم: زمان های مختلف را به یادگیری زبان های متفاوت اختصاص دهیم .
پیشنهاد ما این است که در روز در دو بازه زمانی مختلف به یادگیری یک زبان بپردازید . اگر قصد دارید دو زبان را یاد بگیرید می توانید در برنامه روزانه خود حداقل چهار بازه زمانی را برای آنها اختصاص دهید .

قدم ششم: باید جداگانه هر زبان را تصور کنید
اگر در هر زمانی به موردی بر می خورید (بخصوص در دستور زبان ) و فکر می کنید در یادگیری تان اختلال ایجاد شده و سر درگم شده اید می توانید هر زبان یا نکات مربوط یا واژه را بصورت جداگانه بنویسید و آنها را در یک جعبه ذهنی برای خود بصورت جداگانه قرار دهید .

قدم هفتم: شخصیت سازی برای زبان ها
شما می توانید از شخصیت سازی خیالی برای هر زبان استفاده کنید تا بتوانید موجب یادگیری بهتر و همچنین جداسازی نکات و واژه ها برای خود شوید . مثلا زبان ایتالیایی یک سر آشپز را تصور کنید برای فرانسوی ها یک شخصیت رمانتیک و ….
قدم هشتم: غافل از ارتباطات نشوید و نقش ارتباطات را فراموش نکنید .
اگر شخصی را می شناسید که به زبان خارجی مورد نظر شما مسلط است او را فراموش نکنید و با آن صحبت کنید و مکاتبه کنید تا بتوانید یادگیری را برای خود آسان تر کنید .

قدم نهم: فرهنگ و تاریخ زبان مورد نظر خود را بشناسید
سعی کنید هر زبانی را که می خواهید یادبگیرید از تاریخ آن کشور و همچنین فرهنگ آن غافل نشوید و در مورد آن تحقیق کنید .
قدم دهم: مرور علت های یادگیری زبان مورد نظر
سعی کنید در تایم های زمانی مختلف برای خود مرور کنید که چه دلایلی و اهدافی داشته اید که باید این زبان ها یا زبان مورد نظر را یادبگیرید ، مرور این دلایل و اهداف سبب می شود تا شما سختی های راه را فراموش کنید و بهتر پیش بروید .
قدم یازدهم: مسافرت
اگر برای شما امکان دارد و می توانید به سفری کوتاه به کشوری بروید که به زبان یادگیری مورد نظر شما صحبت می کنند ، این کار می تواند بسیار برای آموزش شما مفید باشد . اگر انگیزه و هدف شما آنقدر مهم است که می توانید از منابع و کلاس های آموزشی فراتر بروید پیش از اینکه بخواهید به هدف اصلی خودتان برسید از یک ارتباط واقعی در جامعه ی که با آن زبان مرتبط است ، تجربه کسب کنید . این گونه سفر ها می تواند شما را علاوه بر رسیدن به هدف اصلی در خصوص انتخاب آن کشور و شهر مورد نظر یا تحصیل یاری کند و برای شما موثر باشد .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*