چند وقتی است که با نزدیک شدن به ایام پایانی دوره ریاست هیأت فوتبال استان قم حاشیه هایی در خصوص چگونگی برگزاری انتخابات این هیأت ایجاد شده است . کاندیداهای مختلفی برای حضور در این انتخابات ثبت نام کرده اند تا نهایتاً تکلیف ریاست این هیأت را در انتخاباتی که اعضای مجمع در آن شرکت می کنند مشخص نمایند. بر اساس خبرهای منتشر شده تا پایان مهات ثبت نام ۹ نامزد برای شرکت در انتخابات این هیأت ثبت نام کرده اند. جذابیت فوتبال بخصوص ریاست هیأت آن در استان باعث گردیده از خیلی قبل رقابت جدی میان کاندیداهای موجود شکل گرفته و بعضاً حامیان و طرفدارانی را به خود معطوف نمایند.
اگرچه در هر انتخاباتی وجود رقابت و انجام رایزنی برای جلب نظر افراد و گروه های مختلف امری طبیعی است ولی چنانچه برخی به روش های نامتعارف بدنبال حاشیه امنی برای پیروزی قطعی در انتخابات باشند و به نوعی با مهندسی انتخابات در جهت حذف رقبا برآیند موضوعی است که بی تردید سلامت انتخابات را دچار خدشه خواهد نمود. رفتارهایی همچون اعلام اسامی برخی نامزدها قبل از بررسی صلاحیت ها ، شایعه رد صلاحیت افراد بدون دلایل و مستندات قانونی و با تفسیرهای شخصی از قانون، تشکیل عجولانه تیم فوتسال بانوان برای ایجاد آراء جدید به نفع کاندیدای مورد نظر در مجمع، بخشودگی جرایم انضباطی باشگاه ها به بهانه میلاد حضرت رسول(ص)و … باعث می گردد این شائبه که عده ای بدنبال انتخاب رئیس هیأت فوتبال استان قبل از برگزاری انتخابات مجمع هستند را تقویت نماید.
اینجاست که نهادهای نظارتی خصوصاً اداره کل ورزش و جوانان بعنوان متولی امر بایستی بدرستی وظیفه خود را انجام و تا پیش از برگزاری انتخابات و بمنظور جلوگیری از ایجاد هرگونه شائبه ای اقدامات لازم را بعمل آورند تا خدایی ناکرده بعدها مانند برخی استانهای دیگر از جمله قزوین که منجر به ابطال انتخابات هیأت فوتبال آن در سالجاری گردید یا استان اصفهان که در حال بررسی صحت انتخابات می باشند و احتمال برگزاری مجدد آن وجود دارد، استان مقدس قم دچار چنین آفتی نگردد.

#محمد_صادق_زاده

دیدگاه ها (12 دیدگاه)

 1. رسولي

  شهر مقدس قم جاي اين زد و بندها نيست . مسوولين نبايد بگذارند چهره اين شهر در كشور مخدوش بشه و اگر حرف و حديثي هست از الان بايد جلو آنرا بگيرند.

 2. فوتبالی

  A R:
  جناب آقای محمد صادق محمدزاده،نگارنده محترم مقاله
  شائبه مهندسی انتخابات هیئت فوتبال در استان قم
  در خصوص تحلیل شما در این مقاله بد نیست به ذکر نکاتی در این باب اشاره نماییم.
  ۱٫در بندی از مقاله خویش نوشته اید که کاندیداها حق رایزنی برای خویش دارند و درادامه جهت مبرا نمودن مباحث بعد از آن حرف از روش نامتعارف به میان آورده اید اما
  اولا تعیین و تشخیص روش نامتعارف در صلاحیت بنده و جنابعالی نمی باشد و ما فقط تحلیلهای ذهنی خویش را برای خودمان می توانیم داشته باشیم و صلاحیت این مسایل به عهده ارکان دیگریست.
  ثانیا آیا همه کانداداها حق رایزنی و نشان دادن عملکرد خویش را ندارند؟و فقط افراد احتمالا مد نطر شما می توانند رایزنی کنند.
  ثالثا در دوره ۴ ساله هیئت حاضر این برای بار اول نیست که تیم بانوان تشکیل و اعزام می شود و حتی در این دوره تیم بانوان به لیگ برتر کشور نیز راه یافته و حضوری فعال داشته است و لیگ استانی هرساله فعال بوده.
  از بعد آموزشی سه بار امتیاز کلاسهای رسمی فوتبال و فوتسال آسیا برای بانوان گرفته شده که متاسفانه به دلایل اقتصادی و کمبود نفر کلاسها تشکیل نشده است.
  آخرین دوره لیگ بانوان حدود دو ماه پیش برگزار و خروجی آن با تلاش ریاست محترم هیئت جهت شرکت در لیگ دو بانوان بدور از هیایوی انتخاباتی مدنظر شما اعزام شد.
  ۲٫پخش شایعه و گوش به گوش شدن مسایل مسئله ای کاملا عادی در بین مردم عامه بوده و در همه امور زندگی اجتماعی مسئله ای همیشگی است و ارتباطی به هیئت فوتبال و…ندارد که بخواهد پیگیر چنین مساله ای باشد.
  ۳٫رد یا قبول هر کاندیدا با نظر کمیته سه نفره تعیین صلاحیت بوده که افراد تشکیل دهنده آن افرادی بسیار لایق درستکار و غیرقابل نفوذ هستند که در درستکاری این افراد هیچ شکی نیست و اگر این افراد را می شناختید قطعا به سمت چنین مباحثی نمی رفتید.
  جهت اطلاع شما دوست عزیز برسانم که ریاست هیئت حتی برای نبود کوچکترین شائبه ای،در کلیه جلساتی که کمیته محترم در هیئت برگزار نموده،غیبت نموده و تشریف نیاوردند تا حتی کوچکترین شائبه ای در این موارد نیز پیش نیاید.و بد نیست شما دوست گرامی سری هم به سوابق این عزیزان و البته قبل از آن به آئین نامه و قوانین انتخابات بزنید.
  ۴٫اینکه ریاست محترم هیئت در جشن ولادت آخرین نبی خدا،یک کار پسندیده و فرهنگی که در پشت آن هزاران حرف نهفته است انجام می دهند تا فوتبالیهای گرامی را در این حشن و البته تفکر در باب ولادت پیامبر سهیم تر نمایند آیا برای شما دوست گرامی جای تعجب دارد؟؟؟
  ضمن اینکه این هیئت تنها هیئتی است که در تمامی ارکان آن اعم از هزینه آموزش،ورودی مسابقات، جریمه ها و…بیشترین تخفیفات و تقسیطها را برای راحتی فوتبالیهای محترم انجام داده بطوریکه در وهله اول تخفیف و سپس تقسیط بدهی ها تا حتی چکهای سالیانه پذیرفته است،اما کدام یک از اینها را جهت تبلیغات در بوغ و کرنا کرده؟؟حرکت اخیر ریاست هیئت نه از باب تبلیغات که از باب فرهنگی بوده و هیچ ارتباطی به انتخابات ندارد.چون اصولا بار اول نیست که چنین مساله ای انجام می گیرد.
  ۵٫آیا شما بصورت رسمی…تکرار میکنم به صورت رسمی گزارش و تائید صلاحیت کمیته را مطالعه یا ابلاغ شده دیده اید که انگ رد صلاحیت بدون مستندات و…را میزنید؟؟؟؟؟
  زدن چنین تهمتهای بدون مستند آن هم از جانب شما در یک رسانه عمومی می تواند جرم تلقی شود.
  دوست گرامی امیدوارم شما نیز در ورطه تبانی رسانه ای گیر نکرده باشید و از برخی دوستان خط و خطوط نگرفته باشید.و قبل از اینکه دست به تایپ شوید،از هر شخص محترمی که خط به شما می دهد،کلیه مستندات وی را دریافت و محفوظ بدارید چرا که در واقع تشویش اذهان و تهمت می تواند جرم سنگینی داشته باشد.
  کاش آن اشخاص محترمی که مقاله شما را مهندسی کرده اند کمی متفکرانه تر در این باب به شما خوراک می دادند تا چنین مقاله سبک و خالی از مفاهیم قوی را ارائه نمیدادید.
  اما اگر زاییده ذهن فعال خودتان است که اذعان میدارم باید قبل از انتشار آن ابتدا تحقیقی میدانی و ضمنی انجام میدادید تا چنین اتهامات بزرگی را براحتی به افراد منتسب نکنید.
  امیدوارم خداوند همه ماها را به راه راست و درست هدایت فرماید…
  آمین????

 3. حسام

  متشکر از اعضای جوانه نیوز بابت خبر درج گردیده

 4. محمديان

  خيلي جالبه. هيچ جاي مقاله شما اسمي از فرد يا گروهي برده نشده است حال چطور اين بنده خدا مطالب را به خودش گرقته .
  از قديم گفتند ” ضمير مرجع خود را پيدا ميكند” معلومه اين آقا خودش به خودش شك داره كه فكر كرده مخاطب اين حرفها ايشون هستند.

 5. يارجانلو

  از متن تا حدودي بي ادبانه و پرخاشگرانه پاسخي كه داده اند كاملا روشن است كه چقدر عصباني شدند كه به احتمال زياد از لو رفتن نقشه هايشان بوده است. مقاله شما بسيار مودبانه و بدون ذكر نام از كسي بوده است و چرا بايد چنين واكنشي داشته باشند مگر اينكه ريگي در كفش داشته اند.

 6. سعيدي

  خيلي حال كردم. خوب آبروشون رو برديد

 7. نمازي

  اينكه شما پاسخ مقاله را منتشر كرديد معلومه كه صداقت داشتيد و مستند صحبت نموديد

 8. سمیرا

  تشکر اقای محمدی زاده بابت این حرف های زیباتون صداقت را در حرفاتون دیدم انشالله موفق باشید به امید حوزه ورزشی بهتر در استان قم

 9. اسدی

  جلسات هییت مربوطه برای بررسی صلاحیتها ، سه نفره است و متشکل از دبیر هییت و نماینده اداره کل و قاضی می باشد و رییس هییت عضو هییت سه نفره نیست که می گویند شرکت نداشته ، نتوانستن با نخواستن فرق دارد

 10. آشنای ناآشنا

  با سلام
  در رابطه با اظهارات آقای روحپرور ضمن احترام به تمامی عزیزان هیات فوتبال که تلاش برای ارتقاء فوتبال می نمایند ذکر چند نکته را لازم میدانم:
  اینکه ریاست هیات نباید کارهای شائبه انگیزی به عنوان یکی ازنامزدهای ریاست هیات انجام دهد تا کسی گمان بد کند ، به نظر حرف نسنجیده و به دور ازمنطقی نمی تواند باشد . اینکه طی چهار سال قبل این کار به طرق دیگر و با اعیاد دیگر نیز مسبوق به سابقه نبوده چرا که اینجانب خود حداقل دیدهام که با نامه عذر خواهی ن تعهد از خاط نهایتا مبلغ کمی از جریمه های نقدی نهایتا بخشیده شد ، این سئوال به ذهن انسان خطور میکند که حالا چه اتفاقی افتاده که این جریمه ها بدون پیگیری افراد خاطی به یکباره از طرف هیات بخشیده می شود و الان آقای روحپرور به آقای محمد زاده خرده میگیرند که چه ایرادی دارد؟ در جواب ایشان باید گفت ایرادی ندارد منتهی این امر چرا سالهای قبل تر نیز تکرار نشد آقای بهرامی که همان است ، در سال هم که تا دلتان بخواهد اعیاد داریم ،پس چرا فقط امسال و آن هم نزدیک انتخابات هیاتی که ریاست حال حاضر آن نیز کاندید است . اگر این به ذهن کسی خطور کرد و ازهیات انتقاد کرد گناه کرده و منتقد باید چیزی نگوید ؟ بهتر است هیات اش تباه خود را بپذیرد چرا که اشتباه کرده است. در زمینه تیم بانوان هم همینطور است . کیست که نداند ؟هیات مگر دررایطه با بانوان کاری هم انجام داده است که حالا در پی داشتن تیم در لیگ باشد؟ مگر در جهت اینکه بله ما در زمینه بانوان تیم در لیگ داریم…….
  بهتر است هیات این اشتباه را انجام نمیداد یا حداقل از سالها قبل این کارها را انجام می داد تا شائبه ای بوجود نیاید . نه اینکه با حمایتهای بی دلیل و بی جهت باعث خراب تر شدن اذهان فوتبال دوستان را نیزفراهم کند.
  در رابطه با داشتن ۵ سال سابقه برای ریاست هیات شدن نیز کاشکی هیات همانگونه که تلاش برای اجرای آسیا ویژن نمود تا هر طور و به هر طریقی که شده آن را اجرا کند ، در رابطه با ریاست هیات و شرایط آن نیز اطلاع رسانی می کرد و مثلا مصادیق مدیر بودن به مدت ۵ سال را اعلام می کرد . تا بقیه فوتبال دوستان نیز متوجه می شدند که مثلا مصادیق ۵ سال مدیریت فوتبال ریاست کنونی که حتما تایید صلاحت می شوند چه بوده . اگر ریاست هیات فقط ملاک عمل بوده ایشان نهایتا ۴ سال سابقه مدیریت دارند . یا اینکه طبق مثل خیلی از هیات های دیگر که ریاست هیات ها از این قانون مستثنا هستند ایشان هم مستثنا هستند.
  باتوجه به آئین نامه خاص فدراسیون فوتبال و شرایط آن و همچنین تایید صلاحیت افراد واجد شرایط در کمیته تایید صلاحیت و با توجه به اینکه تعداد زیادی از این افراد در این کمیته تایید صلاحیت نمی شوند چرا که بعضی از این افراد شرایط اولیه را نیز دارا نمی باشند . نهایتا بتوان آقایان بهرامی و باقری و( شاید با تبصره آقای رمضان بیگی) بتوانند با هم رقابت کنند که آن هم با توجه به اینکه ریاست هیات با رای افراد حاضر در مجمع انتخاب می شود و تقریبا تمامی افراد مجمع به غیر افرادی معدود که از طرف اداره کل ورزش انتخاب می شوند بقیه نفرات از طریق رئیس هایت کنونی انتخاب شده و عملا به آقای بهرامی رای خواهند داد . بنابر این آقای بهرامی تقریبا با خیالی راحت میتواند برای ۴ سال بعد برنامه ریزی کند. این نتیجه ای که گرفته شد یه نمایی شماتیک از شائبه ها یی است که همه فوتبال دوستان به آن رسیده اند .پس بی جهت نیست که به این کارهای هیات به دیده سوء مینگرند. جا دارد به کلیه دوستان ورزشی متذکر شوم که به این منظر نیز فکر کرده و در صورت امکان برای بهتر شدن ورزش و فوتبال استانمون هست راه کاری ارائه نمایند. با تشکر

 11. سلمان

  آقا صادق سلام
  من به نوبه خودم از مطالب واقع گرای شما تشکر می کنم. گامتان استوار، قلمتان پایا
  شما که اهل دلسرد شدن نیستید ولی همیشه همین بوده حرف حق تلخه ….
  ولی به نظر من با توجه به انتصاب ناشایست مدیرکل نالایق و ناکارآمد که به جز حاشیه، خشونت و ترویج شعار و ارائه آمارهای یکطرفه کاری دیگر برای یک سازمان فرهنگی ورزشی نکرده و تقریبا تمام انتخابات هیئت ها را به مصلحت شخصی برگزار کرده که هر از گاهی بتواند با نوشتن طومار و امضاء آنها برای خنثی کردن گزارشات واقعی از کوتاهی های خود در حق استان به مسئولین مافوق از این رئیس های دست پرورده مدیرکل که هر روز باچهره و رنگی جدید ظاهر می شوند و با هر بادی تغییر هویت می دهند بیش از این توقع نمی رود انتخابات این هیئت هم قرار است با این شیوه برگزار شود. لیاقت استانی که مدیرکلش این خصوصیت را داره و بر همه هم بی کفایتی ایشان ثابت شده و بعضی منافع شخصی و جناح بندی ها باعث ماندگاری ایشان شده که حتی لیاقت یک روز مدیرکلی را ندارد باید رئیس هیئت فوتبال هم همینطور انتخاب بشه اگر جز این باشه باید شک کرد.
  خلاصه از ماست که برماست …. وقتی که اکثر رئیس هیئت ها از عملکرد مدیر کل ناراضی هستند ولی با حب جاه و ضعف تقوی سکوت کرده اند و ورزش و جوانان استان به قهقراه می روند و مسئولین عالی استان نیز تاکنون به روی مبارک نیاورده اند (شاید برای صندلی خود نگرانند و آخرت خود را به باد می دهند) نتیجه همین است.
  از مسئولینی که خود را سرباز امام زمان می دانند که خیری ندیدیم انشااله خود امام زمان بیاد و ریشه ظلم وستم وفساد را برچیند. فعلا که مصالح شخصی شده جایگزین مصالح عمومی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*